Letné kino Maringota

V aktuálnom ročníku Letného kina Maringota budeme do určitej miery pokračovať v nastavenom trende z minulých ročníkov. Vo výbere filmov sa zameriame na podoby autorskej tvorby na Slovensku a v Českej republike. Takto obecne nastavený koncept reaguje na „krízu“ a pokles úspešných domácich autorských filmov a ich návštevnosti v kinách. Kurátorský výber predstaví v 3-5 (podľa možností) premietaniach tvorbu zaujímavých autorských osobností, či prierez ich tvorbou. Chceme tak zvýšiť povedomie o tejto prehliadanej tvorbe a sprístupniť ju tak širšiemu okruhu návštevníkov, formou kolektívneho kultúrneho zážitku. Pokiaľ to bude možné, na premietania pozveme hostí, ktorí by mali priblížiť vznik filmu a neformálnou diskusiou s divákmi zintenzívniť zážitok z filmu.

Na každé premietanie by mal nadviazať skromný hudobný program, v podobe Dj-setu okrajových žánrov. Táto možnosť sa zvažuje pre organizačné komplikácie (financie, technika, nočný kľud…)

Výber filmov 2018

Čistič (2015)

Slovensko, réžia: Peter Bebjakl

Hosť: Patrik Horváth – člen produkčného týmu
Premietanie: 26. máj

Peter Bebjak v minulom roku zaznamenal obrovský úspech so svojím filmom Čiara (najlepšia réžia na MFF Karlovy Vary). Vzhľadom k vysokej návštevnosti Čiary sme sa rozhodli uverejniť Bebjakov predchádzajúci menej známy film Čistič, pre porovnanie autorských tendencií v jeho tvorbe.

Letné kino Maringota I

Piata Loď (2017)

Slovensko, Česko, réžia: Iveta Grófová

Hosť: TBA
Premietanie: 23. jún

Slovensko-český koprodukčný film Ivety Grófovej je okrem výrazného vizuálneho rukopisu vzniknuvšieho v spolupráci s kameramankou Denisou Buranovou  je z autorského hľadiska zaujímavý aj spracovaním literárnej predlohy románu Moniky Kompaníkovej. Okrem toho vyniká aj práca autorky s detskými (ne)hercami a rozprávanie práve skrze detskú optiku.

Letné kino Maringota II

Študentské filmy SŠUM Brno

Premietanie: 30.jún

Tretie premietanie v roku 2018, tentokrát sa pozrieme na filmy študentov Střední školy umělecko-průmyslové v Brně. Predstavíme tvorbu mladých autorov Jamesa Aitkena, Filipa A. Svobodu, Karolíny Brabcovej a Richarda Wágnera.

Letné kino Maringota III

Best Of Fest Anča 2018

Tradičný výber toho najlepšieho, čo vzniklo v animovanom filme. Výber z festivalu animovaných filmov Fest Anča. Naväzujeme tak na predchádzajúcu spoluprácu s festivalom a budujeme tak tradičné okienko pre animovaný film, ktorý nemajú diváci šancu bežne vidieť.