Letné kino Maringota

V aktuálnom ročníku Letného kina Maringota budeme do určitej miery pokračovať v nastavenom trende z minulých ročníkov. Vo výbere filmov sa zameriame na podoby autorskej tvorby. Takto obecne nastavený koncept reaguje na „krízu“ a pokles úspešných autorských filmov a ich návštevnosti v kinách. Kurátorský výber predstaví v 3-4 (podľa možností) premietaniach tvorbu zaujímavých autorských osobností, či prierez ich tvorbou. Chceme tak zvýšiť povedomie o tejto prehliadanej tvorbe a sprístupniť ju tak širšiemu okruhu návštevníkov, formou kolektívneho kultúrneho zážitku. Pokiaľ to bude možné, na premietania sa pokúsime pozvať hostí, ktorí by mali priblížiť vznik filmu a neformálnou diskusiou s divákmi zintenzívniť zážitok z filmu, prípadne skúsime iným spôsobom, či prvkom premietanie ozvláštniť.

Výber filmov 2019

Climax (2018)

Francúzsko, réžia: Gaspar Noé

Premietanie: 25. 5. 2019

Jeden z najkontroverznejších režisérov súčasnosti v jeho najnovšej snímke sleduje skupinu dvadsiatich tanečníkov, ktorých čaká trojdňové skúšanie v starej škole uprostred lesa. Tu urobia jednu poslednú párty s veľkou misou sangrie. Atmosféra rýchlo naberá na obrátkach, zjavne sú omámení drogami, hoci nevedia kto alebo kedy im drogy dal. Netreba veľa a ich stav vyvrcholí neurózami a psychózami, ktoré len znásobuje elektrizujúci rytmus hudby. Kým niektorí z nich sa vznášajú, iní prepadajú do pekiel…

event

Richard Müller: Nespoznaný (2016)

Slovensko, Česko, réžia: Miro Remo

Premietanie: 1.6.2019

NESPOZNANÝ je nový dokumentárny film režiséra Mira Rema, vďaka ktorému sa mu splnil dlhoročný sen vytvoriť film o Richardovi Müllerovi. Nakrúcal ho tri roky a pokúsil sa vyskladať mnohovrstevný portrét svojho obľúbeného speváka, ktorého songy ovplyvnili celé generácie Slovákov a Čechov. Snímka zobrazuje nielen lesk reflektorov, bulváru či okázalú tvár vystúpení, ale najmä tvrdú prácu, ktorá sa skrýva za úspechmi Richarda Müllera. Nekonečné cestovania, úsmevy pri rozhovoroch s cudzími ľuďmi, izolácia, stres aj únava – aj to je cena, ktorú musí Richard Müller platiť za to, že môže robiť prácu, ktorú ma rád – hudbu.

(text: http://asfk.sk/film/richard-muller-nespoznany/)

Vienna Calling

Česko, réžia: Petr Špricl

Hosť: Petr Špricl
Premietanie: 15.6.2019

Dokumentární fikce / mysteriózní road movie o poslední cestě zubních protéz dvou velikánů klasické hudby Johanna Strausse a Johannesse Brahmse. Ty v roce 2002 ilegálně exhumoval z jejich hrobů na vídeňském centrálním hřbitově Ondrej Jajcaj, vykradač hrobů, samozvaný filozof a umělec. Jajcaj a jeho pohůnci křižují moravsko-slovenské pomezí ve svítící maringotce a hledají naplnění svého osudu. Maringotka se stává portálem do Jajcajova světa, na cestě pohlcuje náhodné návštěvníky, aby kruh mohl být uzavřen. V rytmu Falca volá Vídeň, aby její syny dostala zpět do Heimatu.